Borelioza znów o niej głośno. Nie ma się czemu dziwić, to niebezpieczna choroba, która od wielu lat zbiera prawdziwe żniwo wśród pacjentów. Objawy tej choroby wywoływanej przez bakterie przenoszone przez kleszcze są bardzo uporczywe i dotykają niemalże wszystkich narządów. Warto mieć na uwadze, że istnieją sposoby, aby uchronić się przed boreliozą i zabezpieczyć swoje zdrowie oraz życie. Dobrze jest również wiedzieć w jaki sposób to zrobić.
Czym jest borelioza?
Borelioza jest niezwykle niebezpieczną i podstępną chorobą wieloukładową. To schorzenie zakaźne wywoływane przez bakterie z grupy borrelia jest przenoszone przez kleszcze. Według badań szacuje się, że co roku tą chorobą zakażają się w Polsce dziesiątki tysięcy osób. Jednak nie wszyscy mają takie same silne objawy.
Jakie są objawy boreliozy?
Objawy boreliozy są niezwykle szerokie i rozpoczynają się od występującego rumienia pojawiającego się w miejscu wkłucia kleszcza, często ten rumień wędruje po ciele utrzymując się przez długi czas. Warto podkreślić, że nie u wszystkich on występuje. Ponadto nawet kilka godzin po wkłuciu, aż do kilku dni pojawiają się nudności, bóle głowy, zawroty oraz ogólne osłabienie i zmęczenie.
U wielu pacjentów odnotowano podwyższoną temperaturę ciała oraz dreszcze, zaburzenia pamięci oraz koncentracji, zaburzenia snu, nieostre widzenie, zaburzenia orientacji w terenie, problemy z myśleniem czy zaburzenia czucia. Kolejnymi bardzo istotnymi objawami boreliozy są na przykład występujące porażenie połowy twarzy oraz bóle w okolicy serca. U pacjentów występują zapalenia stawów oraz niekiedy dochodzi do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
Ponadto w sytuacji kiedy zaczynają dominować objawy neurologiczne nad innym związanymi z chorobą, to wtedy jest mowa o neuroboreliozie, która atakuje centralny układ nerwowy oraz obwodowy. Do najczęściej odnotowywanych objawów wśród pacjentów zalicza się zaburzenia koncentracji, myślenia, pamięci, problemy poznawcze, sztywność karku oraz problemy z czuciem i drżeniem kończyn.
Bardzo istotne jest jak najszybsze zdiagnozowanie boreliozy, ponieważ nieleczona ma zdecydowanie większą siłę, a jej wyleczenie staje się bardzo trudne. Warto wiedzieć, że niektóre zmiany jakie zajdą pod wpływem przedłużającej się boreliozy mogą być nieodwracalne i doprowadzić do kalectwa, a nawet śmierci.
Czy wyleczenie boreliozy jest możliwe?
Na początku warto podkreślić, że leczenie boreliozy jest możliwe i trwa zwykle od dwóch do czterech tygodni. Leczenie odbywa się poprzez podawanie antybiotyków.
Niekiedy konieczne jest to leczenie szpitalne i obserwacja pacjenta. Im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana, tym mniej problemów i powikłań może spowodować. Borelioza jest chorobą niełatwą do zdiagnozowania, ponieważ często przebiega nie dając żadnych objawów lub przez wielu pacjentów występujące objawy są lekceważone i nie są powiązywane z ukąszeniem przez kleszcza. Warto podkreślić, że bolerioza jest chorobą, która bardzo często przenoszona jest przez kleszcze. Najlepszym sposobem na uchronienie się przed zakażeniem jest spędzanie niewielkiej ilości czasu na terenach zielonych, lakach oraz w lasach, gdzie występuje najwięcej kleszczy.
Jeżeli już decydujemy się na leśne spacery, bądź pikniki na łonie natury warto zacząć od zasłonięcia całego ciała, by uchronić się przed wbiciem kleszcza. Ponadto warto mieć na uwadze, że ogromne znaczenie ma czas kiedy kleszcz zostanie wyciągnięty, ponieważ zbyt późne wyciągnięcie go zwiększa ryzyko zachorowania na boreliozę.
W Polsce z roku na rok przybywa przypadków zachorowania na tę chorobę, dlatego bardzo istotne jest posiadanie wiedzy na temat możliwości uchronienia się przed zachorowaniem, a w razie w takiej sytuacji dobrze jest wiedzieć w jaki sposób można sobie pomóc i wyleczyć chorobę.
Warto mieć na uwadze, że istnieją sytuacje, w których borelioza uruchamia się po kilku, albo nawet kilkudziesięciu latach od zakażenia. Uaktywnienie choroby może mieć związek z silnym stresem, antybiotykoterapią, innymi chorobami i schorzeniami, bądź w czasie ciąży.