japońskie sztuki walki

Japońskie sztuki walki – jakie są i czym się charakteryzują

Japońskie sztuki walki od lat fascynują ludzi na całym świecie. Trzeba przyznać, że z roku na rok przybywa chętnych w miejscach, w których to fachowcu uczą zarówno dzieci, jak i dorosłych różnorodnych sztuk walki. Należy podkreślić, iż japońskie sztuki walki to nie tylko umiejętność zastosowania określonych chwytów. Dla prawdziwych pasjonatów tego rodzaju sportów to przede wszystkim styl życia, tradycja, historia i postępowanie zgodnie z określonymi zasadami. Warto więc poznać bliżej japońskie sztuki walki. Poniżej można znaleźć charakterystykę kilku najpopularniejszych, które w ostatnim czasie cieszą się olbrzymim zainteresowaniem. 

Jakie są rodzaje sztuk walki i czym się każda z nich charakteryzuje?

Opisane w tym artykule sztuki walki wywodzą się z Japonii i praktykowane są na całym świecie. Także w Polsce, w wielu miastach można znaleźć szkoły, w których dzieci, młodzież i dorośli uczą się konkretnych chwytów, szacunku do przeciwnika i mają możliwość rozwoju w danej dziedzinie. Nie każdy jednak od razu przekonuje się do takich sportów. Wiele dzieci rezygnuje po pierwszych zajęciach. Większość jednak przez lata kontynuuje swoją przygodę ze sztukami walki, a niekiedy nawet ich pasja przeradza się w sposób na życie. Najlepsi zdobywają trofea w krajowych i zagranicznych zawodach, po czym sami uczą kolejne pokolenia. Co ciekawe, sporty te są zarezerwowane nie tylko dla chłopców. Można zaobserwować, ze coraz częściej na takie zajęcia chodzą również dziewczynki i doskonale czują się, gdy mogą wykazać się w tak efektownym sporcie. Dzięki temu, że jest tak wielu instruktorów różnych sztuk walki, każdy bez problemu odnajdzie osobę, która nauczy go nie tylko podstawowych chwytów, ale również opowie o historii tego sportu, zaznajomi z jego kulturą i historią, co także jest niezwykle ważne. Przed zapisaniem się na zajęcia, dobrze dowiedzieć się czegoś więcej o określonych sztukach walki. Ponadto, trzeba poznać również „szkołę”, do której osoba zainteresowana chce się zapisać. W Polsce jest mnóstwo osób, które praktykują zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne sztuki walki. 

judo

Judo

15 – 10 lat temu większość chłopców w Polsce marzyło, by chodzić na Judo. Tego rodzaju sztuki walki były wówczas ogromnie popularne, co można było dostrzec poprzez otwarcie w wielu miastach szkół, do których można było się zapisać, by bliżej poznać się z tym sportem. Trzeba przyznać, że wielu młodych chłopców znalazło świetnych instruktorów, którzy doskonale wpłynęli na to, by młodzi ludzi rozwinęli się zarówno fizycznie, jak i umysłowo na takich zajęciach. Osoby trenujące judo zawodowo budzą respekt. Są to osoby, które mają nie tylko świetną kondycję fizyczną, ale również ogromną wiedzę o sporcie, a także mogą pochwalić się niezwykle uporządkowanym systemem wartości. Główną zasadą judo jest to, by umiejętnie wykorzystać siłę przeciwnika. Tych, co trenują można poznać po białych uniformach, na których w talii znajdują się pasy w określonych kolorach (symbolizujące stopień umiejętności posiadanych przez judoka). 

karate

Karate

Karate wywodzi się z miasta Okinawy, które znajduje się w środkowej części japońskiej wyspy Okinawa i  należy do najpopularniejszych sztuk walki. W dawnej Japonii karate miało przyczyniać się do tego, by rozróżniać prawdziwych wojowników od osób, które tymi prawdziwymi wojownikami nie są. Każdy, kto trenuje te sztuki walki musi zapoznać się z określonymi komendami, jak i określonymi zasadami panującymi między trenerem a uczniem. Kopnięć, ciosów, ataków otwartą ręką, a także okazywanie szacunku do przeciwnika i nauczyciela – tego wszystkiego na zajęciach karate z pewnością nie zabraknie. Wraz z rozwojem karate rozwinęły się również jego style. Można bowiem zaobserwować, iż w niektórych szkołach prowadzone są zajęcia zarówno z karate tradycyjnego, jak i karate z elementami samoobrony, także prowadzone są szkolenia z karate jako sposobu psychofizycznego doskonalenia. Warto wiedzieć, że karate jest bardzo wymagającym sporem, który wymaga od uczestnika pokonywania swoich słabości i osiągania kolejnych szczebli na drabinie rozwoju. Każdy, kto choć raz uczestniczył w treningu karate lub był na zawodach mógł usłyszeć takie komendy jak np.: „„seisan”, „musubi-dachi”, „shomen ni rei”. 

aikido

Aikido

Aikido zaliczane jest do nowoczesnych sztuk walki. Ten rodzaj sztuki walki charakteryzuje się atakowaniem przeciwnika z dużej odległości. Osoby, które trenują aikido musza wykazać się dobrą kondycją, kontrolowaniem ciała oraz przewidywaniem ruchów przeciwnika. Co ciekawe, w aikido wyróżnia się około dwa tysiące kombinacji ruchów. Bardzo często na zajęcia aikido zapisywane są małe dzieci, gdyż te niezwykle szybko są w stanie opanować różnorodne techniki. Do tego, trenerzy starają się przekazać również na zajęciach uczestnikom, iż w aikido jest ważna pozytywna energia i spokój ducha. Nie brakuje na nich rytuałów, które mają na celu okazanie szacunku do przeciwnika (np.: odpowiednie przywitanie i podziękowanie za walkę). 

sumo

Sumo

Mimo iż powstało wiele filmów i dokumentów o zapaśnikach sumo, to jednak w Polsce tego rodzaju sztuki walki nie zyskały na popularności. Można dostrzec nawet, iż jest niewiele miejsc, w których można poznać tajniki tej sztuki walki. Warto jednak podkreślić, iż sumo w Japonii jest niezwykle ważne, co odzwierciedla choćby fakt, iż sumo stało się tam narodowym sportem (legendarne zapasy sumo). I choć na pierwszy rzut oka, większość osób stwierdzi, iż jest to sport uprawiany przez bardzo tęgich mężczyzn, to jednak uprawiając tego rodzaju sztuki walki trzeba wykazać się świetną kondycją, bardzo dobrym zdrowiem, a także sprytem i określonymi umiejętnościami. Jak to wygląda w praktyce? Na macie spotyka się dwóch zawodników sumo odzianych jedynie w specjalne grube pasy, którzy muszą wykazać się siłą, sprytem i techniką, by wypchnąć przeciwnika poza okrągłą matę. Wbrew pozorom wcale to nie jest łatwy sport. 

jiujitsu

Jiu Jitsu

Jiu Jitsu należy do jednych z najstarszych sztuk walki, gdyż jego historia sięga od około 3000 lat. Co ciekawe, te sztuki walki w ostatnim czasie zyskały na popularności i coraz więcej osób chce poznać tajniki tego sportu. Dodatkowo, trzeba zauważyć, iż Jiu Jitsu cały czas się rozwija i tym samym można obserwować, jak wiele współczesnych odmian obecnie powstało. W szkołach sztuk walki zainteresowani znajdą bowiem zajęcia takie jak: brazylijskie jiu-jitsu, jukado, francombat, kempo Tai Jutsu oraz wiele innych. W jako jednej z nielicznych sztuk walki, w jiu jitsu można walczyć nie tylko wykorzystując swoje ciało, ale również niewielkie narzędzia. W tym sporcie wykrywają ci, co są szybcy i zwinni. Podobnie w pozostałych sztukach walki, również w tym sporcie uczniowie wraz ze swoim rozwojem uzyskują kolejne stopnie, które odzwierciedla się poprzez kolor pasa.

kendo

Kendo

Mimo iż kendo jako sztuki walki nie są tak popularne, jak choćby karate, czy jiu jitsu, to jednak w ostatnim czasie Polacy coraz częściej słyszą o tym sporcie, gdyż młodzież z naszego kraju osiąga doskonałe wyniki na arenie międzynarodowej w tych zawodach. Trenujący kendo odziani są w specjalne szaty oraz ochronne maski na twarz, gdyż w ten sposób mają przypominać wojowników walczących w zbrojach Japonii w latach dwudziestych XX wieku. Zawodnicy są wyposażeni w specjalne miecze – shinai, którymi atakują przeciwnika i bronią się przed nim. Punkty zdobywają wówczas, gdy „dotkną” przeciwnika w bark, ramię, w głowę, czy też w tułów. I choć tego rodzaju sztuki walki mogą wydawać się na pierwszy rzut oka bardzo niebezpieczne, to jednak warto podkreślić, iż również dzieci pod okiem świetnym nauczycieli mogą rozpocząć swoją przygodę z kendo.

Leave a Comment