konfrontacja sztuk walki

Konfrontacja różnych sztuk walki – sprawdź, która jest najskuteczniejsza

W Polsce jeszcze do niedawna zdecydowanie najpopularniejszym sportem walki był boks. Od kilku lat jednak coraz większą popularnością cieszą się innego rodzaju sztuki walki – zarówno wywodzące się z dalekiego wschodu, jak i z innych stron świata. Opanować sztuki walki warto nie tylko ze względu na fakt, że stanowić to będzie doskonały trening sportowy – wiedza ta może bowiem uratować nasze zdrowie, a nawet życie. Wybierając więc sztukę walki, której naukę rozpoczniemy, warto zdecydować się na tę naprawdę skuteczną.

Które z nich faktycznie cechują się największą skutecznością? W dzisiejszym wpisie przedstawimy najważniejsze sztuki walki i omówimy, które są najskuteczniejsze.

Najważniejsze sztuki walki na świecie

Wyobrażenie sobie konfrontacji wielu różnych sztuk walki różnego rodzaju zawsze jest niezwykle ekscytująca. Na świecie istnieją bowiem różne style walki, zakładające różne cele i wykorzystujące różne techniki dążenia do nich. Począwszy od krav magi, przez ju jitsu, na kickboxingu skończywszy – poniżej przedstawiamy najważniejsze i najpopularniejsze sztuki walki z całego świata.

Krav Maga

Krav Maga jest wojskowym stylem walki, opracowanym dla Sił Obronnych Izraela. W rzeczywistości mowa tu o spojeniu w jedną całość technik związanych z kilkoma różnymi stylami walki – między innymi zapasami, aikido, judo, czy też karate. Głównym celem Krav Magi jest jak najszybsze i jak najbezpieczniejsze dla nas unieszkodliwienie atakującego nas przeciwnika.

Jest to sztuka walki oparta na bardzo realistycznych zagrożeniach. Podczas nauki adepci korzystają między innymi z narzędzi imitujących broń, dzięki czemu przećwiczyć mogą nie tylko samą walkę, ale i wytrenować odpowiednie zachowanie w niebezpiecznych sytuacjach. Co ciekawe, Krav Maga jako jedna z niewielu sztuk walki zalicza kopnięcie przeciwnika w krocze do akceptowalnych form samoobrony.

Muay Thai

Muay Thai to z kolei sztuka walki, która, jak nietrudno domyślić się po nazwie, pochodzi z Tajlandii. Jej cechą charakterystyczną jest fakt, że dopuszcza ona zadawanie ciosów przeciwnikowi nie tylko za pomocą rąk oraz nóg, ale również kolan i łokci. Wykorzystanie tych części ciała sprawia z kolei, że bardzo szybko możemy zakończyć walkę nawet z poważnym przeciwnikiem.

Jedną ze skuteczniejszych metod, z jakich korzystają adepci sztuki walki Muay Thai, jest okopywanie nogi rywala. Ma to na celu utrudnienie mu poruszania się – a co za tym idzie także dalszej skutecznej walki. Jest to bardzo bezpieczny styl walki – zarówno dla nas, jak i dla naszego przeciwnika. Walcząc w prawidłowy sposób nie ryzykujemy bowiem wyrządzenia mu poważnej krzywdy.

Zapasy

Zapasy, czy też z języka angielskiego “wrestling” to sztuka walki o bardzo dużej tradycji. Rozwinęły się one bowiem jeszcze w starożytności, na terenie antycznego Rzymu oraz Grecji. Celem tej sztuki walki jest sprowadzenie przeciwnika do parteru i uniemożliwienie mu skutecznych ataków. Dokonać można tego na kilka sposobów – dozwolone są między innymi takie chwyty, jak wejście w nogi, wyniesienie, a nawet rzut.

Co ciekawe, zapasy nie zakładają nauki konkretnych ciosów. Zamiast tego adepci tej sztuki walki dowiedzą się, jak skutecznie obezwładnić rywala, obalić go i zająć pozycję dominującą już w parterza. Trening zapaśniczy pozwala także wykształcić olbrzymią siłę fizyczną, zapewniającą równe szanse, a nawet przewagę także w konfrontacji z większym przeciwnikiem.

Karate 

Japonia jest krajem, z którego wywodzi się zaskakująco wiele sztuk walki. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych w naszym kraju jest karate. Ta sztuka walki powstała w celu skutecznej samoobrony, jednakże podkreślić warto, że zgodnie z filozofią karate adepci równie ważny nacisk, co na naukę ciosów powinni kłaść na samorozwój. W przypadku karate niezwykle ważne są stopnie, które można uzyskać – od ucznia po mistrza. Określają one bowiem poziom naszych umiejętności.

Karate daleko wyprzedza większość innych wywodzących się z Japonii sztuk walki, jeśli chodzi o możliwość samoobrony. Konfrontacja sztuk walki karate z np. aikido, czy kendo praktycznie zawsze wypada korzystnie dla karate właśnie. Co ciekawe, w wielu krajach świata specjaliści od karate bardzo chętnie zatrudniani są między innymi przez policję oraz wojsko.

Jiu-jitsu

Kolejną wywodzącą się z kraju kwitnącej wiśni techniką walki jest jiu-jitsu. Choć ten styl walki określa się czasem sztuką miękkości, czy też ustępliwości, prawda jest taka, że dostępny tu repertuar chwytów i ciosów jest naprawdę bardzo bogaty. Osoby, które zdecydują się na naukę tej dyscypliny, poznają między innymi techniki takie, jak dźwignie, podduszenia, czy też zakładanie bloków na ręce przeciwnika. 

Z jiu-jitsu, podobnie, jak z opisywanym przed chwilą karate, wiąże się jednak bardzo ważna filozofia. Zakłada ona bowiem nie używanie wobec przeciwnika siły większej, niż to absolutnie niezbędne. Osoby specjalizujące się w jiu jitsu zamiast przesadnej brutalności dostosowują się do ruchów rywala i czerpią korzyści z popełnianych przez niego błędów.

Capoeira

Capoeira jest sztuką walki kojarzoną z Brazylią – prawda jest jednak taka, że wymyślili ją afrykańscy niewolnicy. Jest to bez wątpienia jedna z bardziej efektownych technik walki – polega bowiem na wykonywaniu akrobatycznych ruchów, przypominających nieco taniec, przy jednoczesnym wyprowadzaniu ciosów nogą. Celem jest tutaj wyprowadzenie przeciwnika z równowagi i osłabienie jego koncentracji – właśnie temu służą wcześniej wspomniane, efektowne ruchy, które wykonują walczące ze sobą strony. 

Taneczne ruchy to jednak nie wszystko – muzyka sama w sobie jest istotnym elementem kultury capoeiry. Podczas oficjalnych zawodów walki toczą się bowiem do rytmu dyktowanego przez dźwięki brazylijskich instrumentów. Istnieje jednakże kilka różnych stylów capoeiry – podczas, gdy niektóre z nich przywiązują większą wagę do tańca i harmonii ruchów ciała z muzyką, inne dużo większą wagę przykładają do rywalizacji.

BJJ – Brazylijskie jiu-jitsu

Brazylijskie jiu-jitsu to w istocie konfrontacja sztuk walki wywodzących się między innymi z zapasów, czy też judo. Celem zakładanym przez tę sztukę walki jest powalenie przeciwnika na ziemię i obezwładnienie go w parterze. Wykorzystać w tym celu można wiele różnych technik, między innymi dźwignie, podduszania, czy też podcinania. BJJ to sztuka walki, która w ostatnim czasie cieszy się rosnącą popularnością na całym świecie.

Jedną z głównych zasad rządzących brazylijskim jiu-jitsu jest to, że skuteczność wyprowadzanych ciosów jest znacznie ważniejsza, niż ich technika. Dyscyplina ta opiera się na trzech filarach: kontroli, cierpliwości i efektywności. W przeciwieństwie do klasycznego, japońskiego jiu-jitsu rozwój osobisty, czy też duchowy niekoniecznie musi tu towarzyszyć opanowywaniu coraz to nowych umiejętności związanych z walką.

Kung-fu

Choć wydawać mogłoby się, że kung-fu to kolejna na naszej liście sztuka walki wywodząca się z Japonii, prawda jest inna. Kung-fu wywodzi się bowiem nie z kraju kwitnącej wiśni, lecz z Chin. Wpływ na wyklarowanie się podstawowych zasad tej sztuki walki miały trzy najważniejsze ośrodki: klasztor Shaolin, klasztor Wudang i ośrodek Emei w prowincji Syczuan. Pewną ciekawostką jest fakt, że najważniejsze style kung-fu wzorowane są na ruchach zwierząt: lamparta, węża, żurawia, tygrysa, a także mitycznego smoka.

Niezwykle skuteczną, jeśli chodzi o samoobronę, odmianą kung-fu jest niezwykle popularne w naszym kraju (w klasztorze Shaolin Ng Mui) kung-fu Wing Tsun. Zakłada ono unikanie brutalnej, siłowej konfrontacji, zamiast tego wykorzystując błędy przeciwnika przeciwko niemu. Taka technika walki pozwala na skuteczną obronę nawet przeciwko silniejszemu przeciwnikowi.

MMA

MMA tak naprawdę nie stanowi jednej, konkretnej sztuki walki. W rzeczywistości jest to bowiem konfrontacja sztuk walki o bardzo różnym stylu, zakładająca między innymi walkę w stójce, parterze, oraz zapasach. Co za tym idzie, MMA łączy w sobie elementy wielu wcześniej omawianych systemów walki i nie tylko. Inspiracja czerpana jest bowiem między innymi z jiu-jitsu, muay thai (tajskiego boksu), czy też judo i boksu.

Ten kompleksowy system walki wręcz pozwoli nam zapewnić sobie bezpieczeństwo w wielu różnych sytuacjach, także wtedy, gdy staniemy się uczestnikami walki ulicznej. Trening MMA pozwoli nam zatem obronić się w bardzo wielu sytuacjach. Obecnie MMA staje się coraz bardziej popularne, w dużej mierze za sprawą często emitowanych transmisji telewizyjnych.

Jaka sztuka walki jest najskuteczniejsza?

Poznaliśmy dziesięć ciekawych i efektownych metod walki wywodzących się z różnych krajów – od Brazylii przez Tajlandię aż po Japonię. Spróbujmy jednak odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie postawione w dzisiejszym artykule: która spośród wymienionych metod walki jest najskuteczniejsza?


Otóż wiele zależy tak naprawdę od naszych oczekiwań. Każda sztuka walki kryje w sobie coś wyjątkowego i wartego odkrycia. Jeśli zależy nam przede wszystkim ciekawym i angażującym hobby, warto zainteresować się choćby capoeirą, łączącą w sobie elementy walki i tańca.


Na jakie sztuki walki warto zdecydować się jednak, jeśli ich nauka ma pomóc rozwinąć nasze umiejętności samoobrony? Zdecydowanie dobrym wyborem będzie krav maga – sztuka walki ta trenowana jest przez Izraelskie wojsko, uchodzące za jedno z najlepszych na świecie – i to zasadniczo najlepsza rekomendacja, jaką można jej wystawić. Również konfrontacja sztuk walki w postaci MMA będzie dobrym wyborem, zwłaszcza, że odkrywając MMA równocześnie poznamy techniki wywodzące się z wielu różnych sztuk walki. Bardzo dobrym wyborem okaże się także tajski boks, czyli Muay Thai. Ta sztuka walki stanowi doskonałą metodę samoobrony, a przy tym jest bardzo bezpieczna – wykorzystując ją skutecznie się obronimy, a przy tym nie zrobimy przeciwnikowi długotrwałej krzywdy.

Wybór odpowiedniej sztuki walki nie jest łatwy. Aby nieco go uprościć, warto wcześniej poznać filozofię łączącą się z daną dyscypliną. W wielu przypadkach (zwłaszcza orientalnych sztuk walki) kluczem do sprawnej, udanej nauki okazuje się połączenie jej z rozwojem duchowym – sami musimy zatem zdecydować, czy jest to coś, czy nam odpowiada.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *