okulary ajurwedyjskie

OKULARY AJURWEDYJSKIE – CZYM SĄ I KOMU MOGĄ POMÓC?

W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba osób, które zmagają się z różnymi wadami wzroku. Przyczyn takiego zjawiska może być wiele. Spędzanie czasu przed ekranem komputera, tabletu, czy też telefonu z pewnością przyczynia się do pogorszenia wzroku. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest wizyta u okulisty, który może zalecić noszenie okularów korekcyjnych lub innego rodzaje leczenia. Przeglądając internet, można jednak zauważyć, że bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się metody niekonwencjonalne, do których należy między innymi noszenie okularów ajurwedyjskich. Czym są takie okulary i w jaki sposób mogą pomóc w leczeniu wad wzroku? Przeczytaj do końca ten artykuł i przekonaj się, czy to rozwiązanie dla Ciebie!

Ajurweda, czyli medycyna z dalekich Indii. Na czym polega?

Ajurweda wywodzi się z kultury hinduskiej. Początki tego rodzaju medycyny sięgają aż XII w. p.n.e. Można zatem powiedzieć, że jest to jedna z najstarszych metod leczenia. Nazwę „ajurweda” można tłumaczyć jako „wiedza o życiu”. Nie jest to metoda leczenia podobna do tych, które znamy, a jednak WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) uznała ją za oficjalną naukę medyczną.

Jakie są założenia ajurwedy?

Stosowane w ajurwedzie metody leczenia to przede wszystkim masaże, medytacja oraz techniki relaksacyjne. Do leczenia różnych schorzeń, wykorzystuje się także substancje pochodzenia naturalnego, takie jak oleje, ekstrakty z roślin, a także napary ziołowe oraz mineralne.

Zadaniem ajurwedy jest leczenie nie tylko chorób ciała, ale także duszy. Bazuje ona na wewnętrznej energii każdego człowieka. Według ajurwedy osłabia się ona podczas stosowania używek, złą dietę, a nawet stres. Medycyną hinduską stosuje się nawet w przypadku bardzo poważnych chorób, takich jak nowotwory. Nie potwierdzono efektów stosowania samego leczenia ajurwedyjskiego, jednak wyciszenie i relaks, które są podstawą tej metody, zdecydowanie wpływają na poprawę nastawienia pacjentów, co jest szczególnie ważne podczas walki z ciężkimi chorobami.

Ajurweda a medycyna konwencjonalna

Badania przeprowadzone na substancjach, które używane są w leczeniu ajurwedyjskim, wskazują, że mogłyby być one stosowane do produkcji leków w tradycyjnej medycynie. Samodzielnie stosowane napary mogą być dobrym rozwiązaniem w leczeniu np. problemów z trawieniem. 

Czym są okulary ajurwedyjskie?

Okulary ajurwedyjskie wywołują wiele kontrowersji. Są one znane w medycynie hinduskiej od tysięcy lat i pomagały na długo przed tym, jak wynalezione zostały szkła korygujące wzrok. To okulary, w których zamiast soczewek korekcyjnych zastosowane zostały nieprzezroczyste, czarne przesłony z wieloma otworami. Czy rzeczywiście mogą one pomagać, w przypadku chorób oczu?

Czarne okulary z otworami o średnicy około 1 mm wyglądają bardzo nietypowo. Kiedyś okulary ajurwedyjskie wykonywało się z drewna lub skór zwierzęcych, obecnie są one produkowane z plastiku. Zastosowane w nich otworki mają pomóc w ćwiczeniu wzroku i wzmacniać mięśnie gałki ocznej, a także zwiększać ruchliwość oczu. Mimo że są to okulary, w których zamiast szkieł zastosowane zostały plastikowe przesłony, obraz widziany przez nie jest ostry, nawet dla osób z wadami wzroku. Pierwsze efekty można zobaczyć już po sześciu tygodniach regularnego stosowania tego rozwiązania.


Podczas noszenia okularów ajurwedyjskich źrenice zmuszone są do patrzenia jedynie przez niewielkie otwory. Światło, które przez nie wpada, dociera do oka pod kątem prostym, nie załamuje się, a to sprawia, że obraz, który tworzy się na siatkówce, jest wyraźniejszy i bardziej ostry.

Okulary ajurwedyjskie mogą pomóc leczyć zeza u dzieci, krótkowzroczność oraz dalekowzroczność, a nawet początkowe stadium zaćmy. Obecnie można znaleźć je w sklepach w różnych kształtach, dzięki czemu są one nie tylko lecznicze, ale i stylowe. Dostępne są także okulary ajurwedyjskie dla dzieci, dzięki czemu od najmłodszych lat można dbać o wzrok swojej pociechy.

Okulary inspirowane hinduskimi metodami leczenia mogą pomóc w wielu problemach:

  • przywracają właściwe funkcjonowanie gałki ocznej,
  • poprawiają ukrwienie oka,
  • niwelują zmęczenie oczu,
  • pomagają leczyć zeza,
  • regularnie noszone poprawiają jakość widzenia,
  • regularne noszenie sprawia, że mięśnie oczu odzyskują swoją naturalną ruchliwość,
  • mogą pomóc w walce z zespołem suchego oka.

Noszenie okularów ajurwedyjskich może być doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mają problem z pogorszeniem się widzenia po zmierzchu, po pracy przy komputerze, a także dla osób noszących tradycyjne okulary, aby oczy mogły przez chwilę od nich odpocząć.

Jak używać okularów ajurwedyjskich?

Okulary będące odkryciem hinduskiej medycyny pomogą w ćwiczeniu wzroku, jednak trzeba znać zasady stosowania ich. Początkowo zaleca się zakładanie ich na kilka minut. Z każdym dniem można wydłużać czas noszenia ich, ale ostatecznie okulary ajurwedyjskie nie powinny być noszone dłużej niż 3 godziny dziennie. Dla uzyskania najlepszych efektów bardzo ważna jest systematyczność noszenia okularów.

Początkowo polecane jest zakładanie ich podczas mało wymagających czynności, taki jak oglądanie telewizji czy praca przy komputerze. Kiedy oczy przyzwyczają się do nich, po jakimś czasie można stosować je podczas innych czynności. W momencie pojawienia się widocznych efektów poprawy wzroku można skrócić czas noszenia okularów i dla podtrzymania efektów nosić je kilka razy w tygodniu np. po pół godziny. Po osiągnięciu oczekiwanych efektów leczenia należy kontynuować terapię, aby zapobiegać nawrotowi wad wzroku.


Osoby, które specjalizują się w medycynie naturalnej, zalecają korzystanie z tych okularów nie tylko w celu leczenia istniejących już wad wzroku, ale także, aby zapobiegać ich pojawieniu się. Polecane jest zakładanie ich w celu zregenerowania oczu po ciężkim dniu, a także zawsze kiedy odczuwa się ból lub pieczenie i swędzenie oczu.

W jakich przypadkach okulary ajurwedyjskie rzeczywiście mogą działać? 

Wiele właściwości okularów ajurwedyjskich nie jest udowodnionych, jednak są przypadki, w których rzeczywiście mogą być one przydatne, a ich pozytywne działanie jest udowodnione. Bardzo dobrze sprawdzają się one po operacjach zaćmy oraz jaskry. Oczy pacjentów są wtedy bardziej wrażliwe na światło, ponieważ ich źrenice są mocniej rozszerzone. Osłony, które nie przepuszczają dużo światła, bardzo skutecznie w takich przypadkach zabezpieczają oczy. 

Można je stosować także do ćwiczeń oczu, szczególnie gdy potrzebuje się odrobiny odpoczynku i relaksu, ponieważ ograniczają one docierające z różnych stron bodźce.

Badania i opinie na temat okularów ajurwedyjskich 

Nad działaniem okularów ajurwedyjskich przeprowadzono wiele badań. Jednym z nich było przeprowadzone w 2011 roku badanie, dotyczące wpływu okularów ajurwedyjskich na układ wzrokowy człowieka, którego podjął się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Celem było zbadanie, czy po regularnym stosowaniu okularów ajurwedyjskich poprawi się ostrość widzenia badanej grupy, a także ocenienie stanu gałki ocznej po noszeniu okularów.

Badanie przeprowadzone zostało z udziałem ośmiu pacjentów w różnym wieku i z różnymi wadami wzroku. Byli to ochotnicy, którzy podjęli się noszenia okularów ajurwedyjskich przez  godzinę dziennie. Badanie trwało przez sześć tygodni, a następnie pacjenci zostawali poddani badaniom wzroku m.in. z tablicą Snellena.

Przeprowadzony eksperyment wykazał, że ostrość widzenia u osób z wadą refrakcji się polepszyła. Jednak poprawa nie była tak skuteczna, jak podczas stosowania soczewek korekcyjnych. W trakcie badania nie wykazano żadnego cofnięcia się wskazanych wad. Niektórzy uczestnicy eksperymentu skarżyli się na zmęczenie oczu, które utrzymywało się przez dłuższy czas noszenia okularów ajurwedyjskich.

Ostatecznie eksperyment zakończono wnioskiem, że okulary ajurwedyjskie mogą być stosowane przez osoby z wadami wzroku, jednak powinny być noszone według zaleceń lekarza i pod jego kontrolą. Noszenie okularów ajurwedyjskich na własną rękę, w niekontrolowanych warunkach, może być niebezpieczne.

Opinie na temat okularów ajurwedyjskich

Osoby, które decydują się na stosowanie okularów ajurwedyjskich regularnie, twierdzą, że widzą poprawę ostrości widzenia. Jednocześnie ich zdaniem tego typu kuracja pozytywnie wpływa na stan oczu i zmniejsza ich zmęczenie (np. spowodowane zbyt długą pracą przed ekranem komputera).

Mimo wszystko producenci tego typu okularów nieco przekoloryzowują ich zbawienne działanie na zmysł wzroku. Lekarze okuliści wyjaśniają, że ta niekonwencjonalna metoda leczenia nie doprowadzi do całkowitego wyleczenie wady wzroku. Niezastąpione w takim przypadku są odpowiednio dobrane okulary korekcyjne. Lekarze zgadzają się jednak z opiniami o wyostrzeniu wzroku, ale ostrzegają, że może to być działanie chwilowe, które występuje głównie po zdjęciu okularów ajurwedyjskich.

Osoby, które przetestowały na sobie działanie okularów ajurwedyjskich, uważają także, że dzięki kuracji są w stanie dostrzec więcej szczegółów w otoczeniu. Ich zdaniem oczy funkcjonują o wiele efektywniej, niż przed rozpoczęciem noszenia tych nietypowych okularów. Często podkreślaną zaletą jest także redukcja zmęczenia oczu, którą użytkownicy zauważają już po pierwszym założeniu okularów.

Noszenie okularów ajurwedyjskich z pewnością nie zastąpi korekcji wzroku, jaką zapewniają tradycyjne okulary, ale może być dobrym sposobem na ćwiczenie narządu wzroku oraz na chwilę relaksu. Ze względu na coraz większą ilość bodźców, które docierają do naszych oczu, tego typu okulary mogą przynieść ukojenie i pomóc wyciszyć się po ciężkim dniu lub w przerwach w pracy przy komputerze. Fenomen tych okularów polega na naturalnej stymulacji oczu. Po założeniu ich oczy zmuszone są do patrzenia na otoczenie jedynie przez małe otwory. Tego typu ćwiczenie zdecydowanie może pomóc poprawić ostrość wzroku, jednak kluczem do sukcesu jest tu regularność i cierpliwość, ponieważ efekty nie pojawią się od razu. Aby przekonać się o ich działaniu, najlepiej samemu wypróbować okulary ajurwedyjskie i sprawdzić, jakie efekty pojawią się po kilku tygodniach systematycznych ćwiczeń.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *