fluor w paście

SZKODLIWE DZIAŁANIE FLUORU- WSZYSTKO, CO WARTO O NIM WIEDZIEĆ

W dzisiejszych czasach ogromna część z nas dba o stan swojego zdrowia oraz nienaganną kondycję swojego ciała. Nic więc dziwnego, że coraz częściej intensywnie obserwujemy fluor i jego oddziaływanie na ludzki organizm. Wyróżnić można wiele szkodliwych czynników. Czym jest fluor? Jakie dowody wskazują na jego niekorzystne działanie? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy! 

Czym jest fluor?

Fluor to jeden z najbardziej popularnych niemetali. Co więcej, jest to jeden z najbardziej aktywnych pierwiastków. Uważany jest za jeden z najbardziej niebezpiecznych pierwiastków, który stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego. Nie występuje naturalnie w przyrodzie w stanie wolnym. Pomimo swojej szkodliwości, fluor, który występuje we właściwym stężeniu w naszym organizmie, odgrywa pierwszorzędną rolę- odpowiada za właściwą mineralizację zębów, jak również kości. 

Jakie są dowody na szkodliwość fluoru?

Szkodliwość fluoru dotycząca kości i szkliwa zębów jest udowodniona licznymi badaniami naukowymi. Co jednak ważne, coraz częściej pojawiają się tezy, które mówią o tym, że fluor, a dokładnie pasta do zębów, która go zawiera, uszkadza mózg oraz zwapnia szyszynkę. Co do takiego twierdzenia nie ma jednoznacznych dowodów naukowych, które jasno podparłyby i udowodniły takie założenia. Jedynym źródłem informacji jest amerykańskie badanie przeprowadzone przez National Toxicology Program.

Rakotwórczość fluoru została potwierdzona przez Narodowy ProgramToksykologii oraz badania New Jersey Department of Health. 

Naukowcy ds. Żywności i Leków (FDA) wykazali, że fluor wpływa na bezpłodność u kobiet. Badania przeprowadzone na wielu zwierzętach wykazały, że pierwiastek niezwykle niekorzystnie wpływa na płodność wielu gatunków zwierząt. 

Nuclear Medicine Communications przeprowadziło badania naukowe, które jasno udowodniły, że nadmiar fluoru, który odkłada się także w tętnicach, może bezpośrednio wpływać na zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. 

Dlaczego warto unikać fluoru? 

Fluor w nadmiernych ilościach może przynieść ogromne spustoszenie w naszym organizmie. Wymienić można niezwykle wiele negatywnych konsekwencji. Przede wszystkim fluor uznany został jako czynnik niezwykle rakotwórczy. Nadmierne spożycie fluoru to 6,9-krotny wzrostu zachorowania na raka kości u młodych mężczyzn. Dlaczego tak się dzieje? Ponad połowa nadmiernej ilości fluoru, który znajdzie się w organizmie, osadza się w kościach, stymulując wzrost tych kości, w których znajduje się kostniakomięsak.

Nadmierna ilość fluoru w organizmie zwiększa ryzyko wystąpienia niepłodności. Jest to więc doskonała wskazówka dla par, które bezskutecznie starają się o potomstwo.

Jedną z najbardziej popularnych negatywnych konsekwencji zbyt dużej ilości fluoru w organizmie jest fluoroza. To schorzenie, które objawia się defektami szkliwa. Najczęściej przybierają one postać nieprzezroczystych plam, jak również charakterystycznych pasm w kolorze brązowym bądź białym (w zależności od zaawansowania problemu). Dodatkowo możemy zaobserwować także zniekształcenie zęba czy ubytki szkliwa.Fluoroza dotyka nie tylko szkliwa zębów, ale także kości, co może doprowadzić m.in. do: zmniejszonej ruchomości stawów, usztywnieniem całego kręgosłupa, zaburzeniem funkcjonowania nerek czy układu nerwowego. Co ważne, choroba wywoływana jest przez nadmierną ilość fluoru w pierwszych ośmiu latach życia. 

Co ciekawe, najnowszym odkryciem jest fakt, że nadmiar fluoru wpływa na znacznie obniżenie poziomu IQ. Liczne badania wskazały, że populację o wysokim stężeniu fluoru wykazały o wiele niższy poziom IQ, niż w obszarach o jego niskim stężeniu. 

Jak widać na pierwszy rzut oka, fluor i jego właściwa suplementacja to klucz do cieszenia się dobrym zdrowiem przez długi czas. Warto więc szczególną uwagę poświęcić na eliminacje ryzyka nadmiaru fluoru w organizmie poprzez wypracowanie właściwych nawyków żywieniowych, jak również pielęgnacyjnych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *