terapia gersona

Terapia Gersona – co warto o niej wiedzieć?

Terapia Gersona jest naturalną terapią, która ma za zadanie pobudzić wszelkie mechanizmy naturalne obronne organizmu. Dokładnie chodzi o mechanizm samoleczenia. Tak się dzieje przy pomocy diety, która jest oparta na roślinnej i organicznej diecie ze sporą ilością soków świeżo wyciskanych oraz z dodatkiem suplementów.

Dlaczego stosuje się dietę Gersona?

Terapia Gersona oparta jest na przekonaniu, że za przyczyną nowotworów, a także innych metabolicznych chorób nagromadzone są toksyny w organizmie. Pochodzą z zanieczyszczenia naturalnego środowiska, a także skażenia upraw i hodowli rolną chemią. Zaś z drugiej strony wskazuje się problem niedoborów odżywczych składników, minerałów, a także witamin, których konsekwencją są wszelkie zaburzenia w funkcjonowaniu ustroju.

Gerson uważa, że szczególnie groźne jest spożycie wysokie sody, przy przyjmowaniu niewystarczających w potas produktów. Niezdrowa dieta może powodować infekcje, migrenowe bóle głowy, bezsenność, dolegliwości trawienne, doprowadzać do depresji, a także inicjować wszelkie procesy nowotworowe. Jaki jest cel tejże terapii? Chodzi o zainicjowanie w organizmie pewnych procesów samouzdrawiania. One mają prowadzić do leczenia skutecznego nowotworów.

Komu poleca się terapię Gersona?

Do chorób, a także dysfunkcji, na które pomoże terapia Gersona, można zaliczyć: cukrzycę, migrenowe bóle głowy, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę naczyń krwionośnych, choroby serca, zapalenie stawów, choroby nowotworowe, niepłodność, zespół zmęczenia chronicznego, depresję, łuszczycę, gruźlicę, a także owrzodzenia przewodu pokarmowego.

Wprowadzenie jakiejkolwiek diety w przypadku nowotworowej choroby bezwzględnie powinno być konsultowane z lekarzem, a także klinicznym dietetykiem, który się specjalizuje w onkologicznych chorobach.

Jakie są założenia terapii Gersona?

Większość metod walki stosowanych z chorobami się skupia na usuwaniu tylko i wyłącznie skutków, czy też objawów choroby. Dr Max Gerson się skupić na przyczynach powstawania chorób. Wymienił dwie podstawowe. Pierwsze to zatrucie organizmu, a drugie niedożywienie, a więc niedobór substancji odżywczych.

Soki, soki i jeszcze raz soki

Sposobem na niedożywienie są soki. Mowa oczywiście o bardzo dużej ilości soków świeżo wyciskanych jedynie z organicznych warzyw i owoców. A dlaczego akurat soki? Soki, które są świeżo wyciskane, są świetnym sposobem na dostarczenie odpowiedniej ilości składników. Poza tym warto nadmienić, że soki są znacznie łatwiejsze do strawienia, a odżywcze składniki są znacznie lepiej wchłaniane. Są to wręcz idealne warunki, aby nasze ciało mogło w pełni wyzdrowieć.

Dieta Gersona jest niskotłuszczowa. Pozbawiona jest ona soli, a także produktów zwierzęcego pochodzenia. Wyjątkiem jest olej lniany, który jest tłoczony na zimno. Len jest jednym z możliwie najlepszych źródeł roślinnych lignin, przeciwrakowych substancji, a także przeciwutleniających i przeciwestrogenowych. Dieta ta jest również dietą niskokaloryczną. Jednocześnie jest jednak bogata w warzywa i owoce organiczne, a także soki świeżo wyciskane. Według zaleceń dawką dzienną sokół jest aż trzynaście szklanek. Dokładnie jest to ponad trzy litry soków dziennie. Trzeba przyznać, że jest to rzeczywiście sporo. Nie należy soków pić na raz. Raczej należy je pić mniej więcej co godzinę.

Lewatywy z kawy

Lewatywy z kawy są drugim bardzo ważnym elementem terapii Gersona. Na pewno one wspomagają eliminację toksyn z wątroby, a także łagodzą ból. Gdy mamy do czynienia z bardzo dużą ilością toksyn, to wątroba jest przeciążona. Wówczas może dojść do samozatrucia organizmu. Lewatywy są tutaj niezbędne.

Lewatywy z kawy nie są w żadnym wypadku przypadkiem. W książce o tytule „Cud Terapii” Gersona można znaleźć informacje dotyczące badań, które były przeprowadzane na myszach. Badania udowodniły, że dodanie kawy do diety spowodowało wzrost poziomu detoksykacji wątroby nawet o 600 procent. Dosyć porównywalne wyniki otrzymano podczas badania ludzi.

Na jakie soki stawiać?

Najważniejszym i podstawowym sokiem w diecie Gersona jest sok z jabłek i marchwi. Należy uzyskać proporcje pół na pół. Warto wprowadzić także do diety sok marchwiowy, a także soki, z co po niektórych zielonych warzyw.

Bardzo ważne jest to, aby soki pić niemal od razu po ich wyciśnięciu. Według Gersona soki przechowywać można maksymalnie do trzech godzin w pojemniku zamkniętym w lodówce. W swojej terapii dr Gerson poleca hydrauliczne prasy. Można także skorzystać z ręcznych młynków oraz prasy. Sprawdzą się także wyciskarki wolnoobrotowe. W nich sok uzyskuje się przez obroty wału, który nie jest wykonany z metalu. Raczej autor nie poleca nam sokowirówek. One niestety obniżają wartość zdrowotną soków.

Typowa dzienna dieta w terapii Gersona

Na sam koniec chcemy się zająć podsumowaniem i opisaniem tego wszystkiego, co zawiera typowa dieta dzienna w terapii Gersona. Na pewno w naszej codziennej terapii musi się znaleźć trzynaście szklanej soki świeżo wyciskanego. Soki powinny być przygotowane tylko i wyłącznie z produktów ekologicznych. Poleca się najbardziej sok marchwiowo-jabłkowy.

Należy przygotować i spożywać trzy pełne posiłki na bazie roślin. Powinny być przygotowane z ekologicznych warzyw, owoców, a także pełnoziarnistych produktów. Na szczególne uznanie zasługują tutaj gotowane warzywa, zupa Hipokratesa, a także pieczone ziemniaczki.

W diecie nie można pominąć świeżych warzyw i owoców do podjadania. Na pewno na powyższym zaciekawiła większość osób zupa Hipokratesa. Rozwińmy nieco ten wątek. Musimy ją jeść minimum dwa razy dziennie. W przygotowaniu jest niezwykle prosta. Najważniejsze jest jednak to, że jest bardzo smaczna. Po czasie można się przyzwyczaić do jej smaku bez gram tłuszczu i soli.

Poleca się każdej osobie tę terapię. Efekty pojawiają się naprawdę bardzo szybko i są bez problemu zauważalne. Większość osób jest pozytywnie zaskoczona. Gdy ma się jakieś wątpliwości, czy też pytania, to w sieci można spotkać wiele ważnych informacji, z którymi warto się zapoznać.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *