ananas

Jak rosną ananasy?

Można przypuszczać, że nie ma ludzi, którzy w swoim życiu jeszcze nie próbowali ananasa. Oczywiście największą popularnością cieszą się ananasy z puszki, które są też najtańsze. Obecnie jednak bez większego problemu można kupić świeżego ananasa, wystarczy przejść się do pobliskiego dyskontu. W tym artykule wyjaśnimy, jak rosną ananasy, a także omówimy właściwości tego niezwykle ciekawego owocu.

Gdzie ananasy rosną w naturalnych warunkach?

Na początku trzeba jasno powiedzieć, że w polskim klimacie nie jest możliwa uprawa ananasa. Oczywiście można spróbować uprawiać go na potrzeby własne, ale do uprawy komercyjnej niestety nie ma zastosowania to, co sprawdza się w przypadku uprawy indywidualnej. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że ananas jest owocem ciepłolubnym i w temperaturze powyżej 20°C rozwija się najlepiej. Dodatkowo suchy klimat zbytnio mu nie przeszkadza, ponieważ przez parowanie liści traci niewiele wilgoci. Ananasy uprawiane są najczęściej w Meksyku, Brazylii, Paragwaju, a także na Azorach, Filipinach i Hawajach. Z tego wynika, że stosunkowo sporo jest miejsc na świecie, gdzie rośnie ananas.

W jaki sposób rośnie ananas?

Interesujące  jest to, że ananasy nie rosną na drzewach, a na ziemi. Warto mieć na uwadze, że na ziemi rośnie roślina, a z jej centralnej części wyrastają owoce, czyli ananasy. W rzeczywistości owoc ananasa jest złożony z mniejszych owoców. Istotne jest również to, że te owoce rosną razem, ale mają własne kwiaty. To właśnie dlatego owoc ananasa z wyglądu jest zbliżony do plastra miodu. Ananas jako cało roślina ma zazwyczaj około 1,5 metra wysokości, ale może też mieć 2 metry szerokości, jeśli jest wyjątkowo rozłożysty. Warto dodać, że gruba i twarda łodyga jest podstawą ananasa. Dodatkowo wokół łodygi roztaczają się bardzo długie liście.

ananas

Czy ananas urośnie w domowych warunkach?

Wiele osób zastanawia się, czy ananas może w ogóle urosnąć w pokoju, jeśli jest tak bardzo wymagającą rośliną. Odpowiedź może być dla niektórych mocno zaskakująca, ponieważ szansa jest naprawdę bardzo duża. Trzeba jednak pamiętać, że jest to niezwykle wymagająca roślina i potrzebne jest mocne zaangażowanie, żeby móc uprawiać ananasy w mieszkaniu. Jest to zdecydowanie trudniejsze niż w warunkach tropikalnych, ale również możliwe. Nie można jednak zostawiać rośliny samej bez opieki na kilka tygodni.

Uprawa ananasa w domu

Przede wszystkim trzeba odciąć górny liść owocu, a następnie odcięte miejsce przepłukać nadmanganianem potasu. Kolejny krok to posypanie popiołu na miejsce cięcia i odczekanie kilka godzin. Następnie można przygotować doniczkę, w której posadzisz roślinę. Doniczka o pojemności 0,5 – 0,6 litra powinna w zupełności wystarczyć, należy też pamiętać, że nie może być zbyt duża. Warstwę drenażową trzeba umieścić na dnie doniczki. Później należy dodać mieszankę piasku, ziemi, torfu oraz ziemi liściowej w proporcjach 1:1:1:2. Na to powinieneś nałożyć 3 cm warstwy piasku oraz ziemi liściowej. Jeśli podłoże jest odpowiednio przygotowane to można przejść do wykonania otworu o głębokości 2,5 cm. Żeby zapobiec gniciu końcówki, wystarczy umieścić na dole otworu odrobinę pokruszonego węgla drzewnego. W tak przygotowany otwór można wsadzić rozetę, ale trzeba pamiętać o jej właściwym ustabilizowaniu. Chodzi przede wszystkim o to, żeby nie przechylała się na żadne strony, dlatego wzdłuż krawędzi doniczki trzeba wbić kilka patyczków i połączyć je sznurkiem. W ten sposób powstanie konstrukcja, która będzie stabilna i bezpieczna. Kluczowy jest kolejny krok, czyli podlanie rośliny i nałożenie przezroczystej folii na doniczkę. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie całości w szklarni, ale nie wszyscy mają ku temu możliwości. Najważniejsze jest to, że sadzonka powinna znaleźć się w słonecznym, jasnym oraz dobrze oświetlonym miejscu. Do tego musi być w temperaturze oscylującej wokół 23 – 27 ° C, ponieważ ananas to roślina ciepłolubna. Korzenie powinny zacząć się tworzyć już po około 6-8 tygodniach. Folię z doniczki można zdjąć dopiero wtedy, gdy korzenie się utworzą. Raz w roku należy przesadzić ananasa do trochę większej doniczki. Trzeba podkreślić, żeby przesadzać całą bryłę ziemi i jej nie niszczyć. Skład gleby musi być dokładnie taki sam jak użyty w procesie ukorzenienia rośliny.

Jaka temperatura dla ananasa?

Temperatura ma naprawdę kluczowe znaczenie, jeśli chcesz uprawiać ananasa. W sezonie letnim doskonale, jeśli będzie wahać się w granicach 26 – 30°C. Należy jasno podkreślić, że 25°C to temperatura minimalna, przy której ananas dobrze się rozwija i taką też trzeba utrzymywać zimą. Nie tylko temperatura jest ważna, ale także naświetlenie. Roślinę trzeba koniecznie doświetlić, jeśli światła jest zbyt mało, czyli na przykład w trakcie zimy.

Podlewanie ananasa

Niezwykle ważne jest regularne podlewanie rośliny. Oczywiście można do tego wykorzystać zwykłą wodę, ale musi być ona wcześniej odstawiona na przynajmniej 2 – 3 godziny. Woda powinna mieć też temperaturę 30°C i musi być zakwaszana, przynajmniej do poziomu pH 4 – 6. Roślinę należy często spryskiwać, ale nie powinno się jej przelewać. Raz na dwa tygodnie trzeba użyć odpowiednich nawozów mineralnych do nawożenia ananasa. Dobrym pomysłem jest również użycie raz w miesiącu zakwaszonego roztworu siarczanu żelazawego w proporcjach 1g na 1 litr wody.

Kiedy ananasy powinny zacząć dojrzewać?

Ananas to wieloletnia roślina i jeśli będziesz o niego właściwie dbał to w 2 lub 3 roku po posadzeniu rośliny powinny pojawić się pierwsze owoce. Żeby jednak pojawiły się owoce i ananas zakwitł, to trzeba wykorzystać odymianie. Do worka foliowego można włożyć roślinę, a później dym wpuścić do środka i po około 15 minutach zdjąć torbę. Czynność trzeba powtarzać co siedem dni przez kolejne kilka tygodni. Dopiero po tym okresie można spodziewać się zakwitnięcia ananasa i pojawienia się owoców. Przy uprawie ananasów w domu trzeba koniecznie uzbroić się w cierpliwość, ponieważ owoce dojrzewają przez około rok.

Ciekawostki o ananasach

Podsumowując dotychczasowe rozważania można stwierdzić, że ananasy rosną na ziemi i są ciepłolubne. Jednak to nie wszystko, bo na całym świecie rośnie ponad 80 różnych odmian ananasów, a każda odmiana ma swój smak oraz aromat. Krzysztof Kolumb w 1434 roku przywiózł ananasy do Europu z Gwadelupy. Nie wszyscy mają świadomość, że cały ananas razem z łuskami jest wykorzystywany. Są one później przetwarzane i wytwarza się z nich napoje alkoholowe lub karmi się nimi zwierzęta gospodarskie. Na Filipinach liście ananasów są wykorzystywane w procesie produkcji najbardziej luksusowych tkanin. Ananasy nie dojrzewają po zebraniu, dlatego trzeba sprawdzić, czy są już dojrzałe, jeśli kupuje się je w sklepie. Żeby sprawdzić, czy są dojrzałe, wystarczy zobaczyć, czy liście z wierzchołka wychodzą bez żadnego oporu. Jeśli tak to są dojrzałe, jeśli nie to trzeba jeszcze będzie trochę poczekać. W Chinach w Nowy Rok na stole musi się koniecznie znaleźć ananas i jest to bardzo silna tradycja. Warto też dodać, że ananas z solą jest zdecydowanie bardziej intensywny w smaku. Jeśli chcesz z ananasa wydobyć jeszcze więcej smaku i aromatu, to musisz nasypać odrobinę soli na plasterek. 

Jak ananasy rosną w naturalnych warunkach?

Ananasy to bardzo smaczne owoce, które na surowo smakują wyśmienicie. Głównie w Brazylii występują ananasy w stanie dzikim, ale dostępne są też w innych subtropikalnych oraz tropikalnych rejonach świata, czyli w Kolumbii, Ekwadorze i Peru, a także na Filipinach, w Indiach, Malezji oraz Indonezji. Ananasy występują również na Hawajach, czyli w jedynym stanie USA, gdzie ten owoc uprawiany jest na przemysłową skalę. Ananasy uprawia się zazwyczaj w krajach o ciepłym klimacie, ponieważ są to rośliny tropikalne, które potrzebują ciepłych oraz wilgotnych warunkach. Chodzi przede wszystkim o to, żeby średnia temperatura w trakcie dnia przekraczała 25°C. Należy pamiętać, że w Europie czy USA uprawa ananasów jest bardzo trudna, ponieważ jest to roślina, która niestety nie toleruje zimna. W naturze ananasy rosną głównie jako rozłogowe rośliny. Nowe rośliny rozwijają się z kłącza, które tworzy liście i korzenie, które stanowią podstawę rozety. Następnie z rozety może wyrosnąć kwiatostan, z którego uzyskujemy owoc. Z reguły ananasy rosnące na dziko są mniejsze, a do tego mają jeszcze mniejsze owoce niż odmiany, które uprawia się w spożywczych celach. Różnica jest jednak taka, że dziko rosnące ananasy cechują się dużą odpornością na szkodliwe działanie warunków naturalnych, takich jak susza oraz powodzie. Z tego wynika, że w ich przypadku nie jest potrzebna taka opieka, jak przy odmianach uprawianych. Można śmiało powiedzieć, że lokalni regularnie zbierają dziko rosnące ananasy, a następnie używają ich w kuchni.

źródło: Explorersi

Podsumowanie uprawy ananasów

Podsumowując dotychczasowe rozważania można stwierdzić, że ananasy to rośliny wyrastające z kłączy, a kłącze umieszczane jest w ziemi. Następnie przykrywa się je trocinami lub kompostem, czyli ciepłymi warstwami organicznymi. Gdy kłącze zacznie kiełkować to powinny pojawić się liście, które tworzą rozetę. Przez kilka miesięcy roślina pozostaje w stadium rozetowym, a potem pojawia się pąk, z którego otrzymujemy kwiatostan. To właśnie kwiatostan przekształca się w owoc, który następnie dojrzewa 4-5 miesięcy. Ananasy świetnie rosną na glebie, która ma dobre właściwości drenażowe i jest bogata w składniki odżywcze. Na specjalnie przygotowanych poletkach rosną zazwyczaj uprawy ananasów w pozycji płaskiej. Są to tak zwane szklarnie ananasowe, które gwarantują wilgoć i ciepło. Czasami wykorzystuje się też specjalne platformy podwyższone, które umożliwiają uprawę roślin na małym terenie, a do tego ułatwiają zbiory i zwiększają wydajność. Na sam koniec wypada wspomnieć, że ananasy to rośliny wieloletnie, ale z reguły już po jednym sezonie zbierane są uprawy. Najprościej można rozmnażać ananasy z sadzonek, które można pozyskać z owoców dostępnych w sklepie. Pamiętaj, żeby wybrać ananasa, który jest świeży, dojrzały i nie ma oznak gnicia lub pojawiającej się pleśni.

Leave a Comment