tangerine, fruit, food

Klementynki a mandarynki

Klementynki i mandarynki – z pewnością znasz te dwie nazwy. Bardzo możliwe jednak, że jak dotąd kojarzyłeś je z jednym i tym samym owocem. Prawda jest natomiast taka, że wbrew obiegowej opinii klementynki wcale nie są jedną z odmian mandarynek. Zastanawiasz się, co zatem różnie te dwa gatunki owocu? Odpowiedź poznasz zapoznając się z treścią naszego dzisiejszego wpisu. Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik na temat klementynek oraz mandarynek, a także wszelkich dzielących je różnic. Zapraszamy więc do lektury!

Klementynki vs mandarynki – pochodzenie

Choć, jak wcześniej wspominaliśmy, klementynki nie są odmianą mandarynek, okazuje się, że są one z nimi bardzo blisko spokrewnione. Zacznijmy jednak od początku.

Mandarynki pochodzą z Azji Południowej. Z pewnością kojarzysz charakterystyczny smak dojrzałej mandarynki – owoce te są w naszym kraju wszak bardzo popularne. Bez większego problemu zakupisz je w każdym sklepie spożywczym. Są też bardzo ważnym składnikiem kuchni azjatyckiej, w szczególności kuchni syczuańskiej. 

Klementynki natomiast są młodszymi kuzynkami mandarynek, od których odróżnia je między innymi region pochodzenia. O ile bowiem mandarynki to owoce, których domem jest Azja zachodnia, o tyle klementynki wywodzą się z terytorium bliskiego wschodu – konkretnie dzisiejszej Algierii. Powstały stosunkowo niedawno, bo w XIX wieku, jako krzyżówka mandarynek oraz pomarańczy, a za ich wynalazcę uważany jest misjonarz Marie-Clément Rodierow.

mandarynki

Czym różni się klementynka od mandarynki? 

Co odróżnia klementynkę od mandarynki? Jeśli bliżej przyjrzysz się obu tym owocom z pewnością przekonasz się, że tylko na pozór są one do siebie bliźniaczo podobne. Tak naprawdę bowiem klementynka i mandarynka różnią się bowiem od siebie w dość znaczący sposób. Wymieńmy zatem kilka najważniejszych różnic pomiędzy nimi.

Przede wszystkim nieco inne są walory smakowe obu tych owoców. Klementynki są bowiem z reguły znacznie bardziej kwaskowe, niż mandarynki. Ponadto owoc ten charakteryzuje nieco inny, bardziej kulisty kształt. Dzięki cieńszej skórce z niewielkimi porami klementynki bardzo łatwo jest obrać. Ponadto podkreślić warto, że skórka klementynki jest znacznie bardziej błyszcząca (skórka mandarynki bywa wręcz matowa).

Istnieje jeszcze jedna różnica, dzięki której z łatwością odróżnić można od siebie te owoce. W wielu supermarketach klementynki sprzedawane są bowiem wraz z gałązką i kilkoma liśćmi, podczas, gdy mandarynki są ich pozbawione. . 

Który owoc jest smaczniejszy – mandarynka, czy klementynka? 

Odpowiedź na to pytanie zależy, oczywiście, w dużej mierze od naszego gust, oraz od tego, czy preferujemy owoce bardziej słodkie, czy też kwaskowe. W tym pierwszym przypadku oczywistą odpowiedzią będzie mandarynka. Klementynki jednak także posiadają szerokie grono wielbicieli. W szczególności zachwycone są nimi osoby, które nie przepadają za słodkim smakiem tradycyjnych mandarynek, a ponadto polecić je można chociażby osobom ceniącym sobie charakterystyczny smak cytrusów. Klementynki bywają także bardziej soczyste od mandarynek, a ponadto są one pozbawione pestek. To również jest ich ważną zaletą w oczach wielu osób.

Właściwości klementynek a właściwości mandarynek

Różnice między wyżej wymienionymi owocami nie kończą się jednak tylko i wyłącznie na warstwie wizualnej, czy też smakowej. Jak się bowiem okazuje, zarówno mandarynki, jak i klementynki, mają kilka ciekawych właściwości. Choć część z nich pokrywa się ze sobą, pod wieloma względami są one od siebie różne – stanowi to zatem dodatkową wskazówkę, że klementynce bliżej jest do kuzynki mandarynki, niż po prostu kolejnego z wielu jej rodzajów. Przypatrzmy się zatem najważniejszym cechom obu tych owoców.

Właściwości klementynki

Klementynka stanowi przede wszystkim bardzo bogate źródło potasu – pierwiastka niezwykle ważnego w przekazywaniu impulsów nerwowych. Niedobór potasu może mieć poważne konsekwencje zdrowotne – na szczęście w przeciętnej klementynce znaleźć można aż 145 mg potasu na 100 g. owocu. Warto również podkreślić, że owoc ten jest także bogatym źródłem miedzi – ona z kolei jest niezbędna do tworzenia kolagenu oraz hemoglobiny. 

To jeszcze nie koniec – w klementynce znaleźć bowiem można pokaźne ilości magnezu (około 11 mg. na 100 g.owocu), a także wapnia (26 mg na 100 g.). Ponadto klementynka jest całkiem bogatym źródłem błonnika, którego regularna konsumpcja ma bardzo pozytywny wpływ między innymi na prawidłową perystaltykę przewodu pokarmowego. Ponadto klementynki zawierają solidne ilości witaminy C.

Podkreślić należy, że sok z klementynek nie traci większości pozytywnych właściwości, z których słyną te owoce. Nieznacznemu obniżeniu ulega jedynie zawartość błonnika, a także witaminy C.

Spożywanie klementynek może naprawdę poprawić humor. Jest to możliwe, ponieważ zawarte w skórce owocu olejki eteryczne w sposób naturalny podnoszą poziom hormonu szczęścia (serotoniny) w ludzkim organizmie. Z łatwością wchłaniają się one podczas spożywania owocu. Ponadto warto wiedzieć, że zawarte w klementynkach foliany wykazują działanie antystresowe. 

Właściwości mandarynki

Podobnie, jak wyżej opisywane klementynki, również i mandarynki w bardzo korzystny sposób działają na ludzki organizm. Dlaczego więc warto spożywać je regularnie? 

Podobnie, jak klementynki (oraz większość cytrusów) mandarynki oferują bogate źródło witaminy C. W tym przypadku mowa aż o 27 mg. na każde 100 g. owocu. Witamina C odpowiedzialna jest między innymi za prawidłową pracę układu odpornościowego, chroniąc ludzki organizm przed rozwojem szkodliwych bakterii. Ponadto w składzie mandarynki wykryć można także solidne ilości witaminy A, której stosowanie zalecane jest w prewencji nowotworów, a także chorób układu widzenia.

Mandarynki zawierają również nobiletynę. jest to bardzo ważny flawonoid, którego regularne przyjmowanie pozwoli zapobiec rozwojowi chorób takich, jak na przykład cukrzyca, czy też różnego rodzaju schorzenia serca. Mandarynki zawierają spore ilości węglowodanów (ok. 13.3 mg na 100 g. owocu), a także błonnika – ok. 1.8 mg. na 100 g. owocu (jest to wartość porównywalna z tą dotyczącą klementynek). 

Trudno także nie wspomnieć o różnego rodzaju minerałach, jakie znajdują się w składzie takiego owocu. Mandarynki oferują bowiem solidne ilości sodu, potasu, fosforu, oraz magnezu. O każdym z wyżej wymienionych minerałów wiemy już, że ich regularna suplementacja jest naprawdę korzystna. Tym bardziej warto regularnie spożywać mandarynki, które w smaczny sposób dostarczą nam wszelkich niezbędnych mikroskładników.

Oczywiście istnieje wiele rodzajów mandarynek, a każda z nich może nieznacznie różnić się od innych właściwościami. Przed zakupem powinieneś więc dokładnie upewnić się, że wiesz, jakiego rodzaju mandarynkę kupujesz.

mandarynki

Co jest tańsze – mandarynka, czy klementynka?

Nie ma co ukrywać, że dla wielu Polaków kwestie finansowe nadal są bardzo ważne przy wybieraniu owoców. Spróbujmy więc odpowiedzieć sobie na pytanie, który owoc jest tańszy: mandarynka, czy też klementynka

Oczywiście wiele zależy to od specyfiki danego sklepu oraz cen, jakie stosują sprzedawcy. Nie bez znaczenia jest także to, jaka cena danego owocu aktualnie obowiązuje w hurcie. Zazwyczaj jednak klementynka jest owocem minimalnie droższym, od mandarynki. Nie jest to jednak różnica wielka – nie powinna wynieść więcej, niż ok 1-2 zł. na każdym kilogramie. Jeszcze raz podkreślić jednak musimy, że wiele zależy od konkretnego sklepu. Z pewnością znajdziesz również i takie, w których to mandarynka jest droższa.

Wartość energetyczna klementynki i mandarynki

Osoby pragnące rozpocząć odchudzanie (lub w jego trakcie) szczególną uwagę powinny zwracać na kaloryczność kupowanych przez siebie produktów. Zbyt wysoka ilość przyjmowanych codziennie kalorii może bowiem utrudnić, a nawet uniemożliwić osiągnięcie odpowiednich efektów. Który z omawianych dziś owoców ma mniej kalorii?

Otóż okazuje się, że jest to mandarynka. W 100 gramach takiego owocu zawartych jest zazwyczaj około 30 kcal. Natomiast w przypadku klementynki wartość ta jest nieco wyższa i wynosi 47 kcal. 

Mandarynki i klementynki – kto powinien ich unikać?

Rozumiesz już z pewnością, że zarówno mandarynki, jak i klementynki to bardzo ciekawe owoce – istnieją bowiem cechy, pod względem których są one do siebie zbliżone, jak i takie, które bardzo je od siebie odróżniają. Z pewnością warto skusić się zarówno na jedne, jak i na drugie. Pamiętaj jednak, że owoce, tak jak każdy produkt spożywczy, posiadają swoje przeciwwskazania. Kto powinien unikać spożywania klementynek i mandarynek?


Przede wszystkim są to osoby, które zmagają się z chorobą refluksową przełyku – odradzane są im wszelkie owoce cytrusowe. Dokładnie to samo zalecenie dotyczy również osób zmagających się choćby z trawiennym zapaleniem przełyku. W ich przypadku spożycie zbyt dużej ilości zarówno klementynek, jak i mandarynek może doprowadzić nawet do oparzenia nadbrzusza. Owoców tych unikać powinny również osoby z alergiami na cytrusy. 

Które owoce lepiej spożywać – klementynki, czy mandarynki?

Po raz kolejny dochodzimy do kwestii, w przypadku której wiele zależy od osobistych preferencji. Jak wcześniej wspominaliśmy, istnieje wiele osób, które preferują mandarynki od klementynek – lecz działa to również w drugą stronę. Najlepiej będzie zatem spróbować obu tych owoców i wyrobić sobie własne zdanie. Z pewnością zarówno i klementynki i mandarynki zawierają wiele cennych mikroskładników i dostarczyć organizmowi mogą mnóstwa wartościowych substancji.

Klementynka, czy mandarynka – podsumowanie

Zarówno klementynki, jak i mandarynki są owocami, na które poświęcić warto sporo uwagi. Oferują one ludzkiemu organizmowi wiele pozytywnych efektów, a przy tym są to owoce stosunkowo niedrogie. Oczywiście to, który z nich posmakuje Ci bardziej zależy tylko i wyłącznie od Twoich indywidualnych preferencji. Zachęcamy jednak do skosztowania zarówno mandarynki, jak i klementynki. W każdym wieku warto dbać o zdrowie, a bogaty kompleks witamin i minerałów, jakie posiadają takie owoce skutecznie do tego zachęca.

Leave a Comment