cyklantera

Cyklantera – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Cyklantera to tak naprawdę inaczej dziki ogórek, caigua, czy też achocha. Jest to roślina w formie jednorocznych lub też wieloletnich pnączy z dyniowatej rodziny. Ta rodzina obejmuje aż 33 gatunki roślin, które głównie występują na terenach tropikalnych obu kontynentów amerykańskich. Najczęściej rośliny te można spotkać w Meksyku, Ameryce Centralnej i Ameryce Południowej.

Historia cyklantery

Historia cykloantery jest związana bezpośrednio z Ameryką Południową. To właśnie tam roślina jest uprawiana od wieków. Zdaniem badaczy właśnie stamtąd, a dokładniej z andyjskiego regionu pochodzi. W tych regionach rdzenne ludy wykorzystywały ją jako samo źródło pożywienia. W Europie dopiero pojawiła się na początku XVI wieku.

Bardzo ciekawe jest to, że roślina ta w naprawdę krótkim czasie uzyskała sporą popularność wśród hodowców i europejskich ogrodników, którzy zaczęli ją uprawiać jako ozdobną roślinę. Wraz z upływem czasu cyklantera rozprzestrzeniać się zaczęła na następnych kontynentach. Był to pewnego rodzaju przełom, ponieważ zaczęły się pojawiać nowe odmiany, a także gatunki tejże rośliny. Cyklantera jest jednak najważniejsza dla społeczności Ameryki Południowej. Właśnie w niej jest uprawiana jako bardzo cenne pożywienie.

Wygląd cyklantery

Cyklantera jest bardzo charakterystyczna. Może mieć formę płożącą lub wspinającą się przy pomocy wąsów czepnych. Czasem osiągnąć mogą one nawet pięć metrów. Na szczególną uwagę zasługują duże i wieloklapowe liście. Warto zerknąć także na ich bardzo specyficzny kształt. Może być sercowaty lub też jajowaty. Ich szerokość i długość wynosić może od kilku do nawet kilkunastu centymetrów. Najczęściej liście są zielone, ale można spotkać się również z innym zabarwieniem.

Cyklantera to jednopienna roślina. Oznacza to, że na tej samej roślinie wyrastają zielonkawa, drobne i pojedyncze kwiaty. Są to zarówno kwiaty żeńskie i męskie. Zbierają się w kwiatostany, które wyrastają z kątów liści. Dzięki temu można odróżnić cyklanterę od innych roślin. Do rozpoznania najłatwiejsze są kwiaty o kształcie kulistym, jajowatym oraz cylindrycznym. Długość wynosić może nawet kilkanaście centymetrów. Skórka owoców cyklantery jest miękka i cienka. Miąższ jak najbardziej nadaje się do spożycia. Najczęściej owoce są zielone lub żółte. Smak można określić jako orzeźwiający i słodki.

cyklantera

Właściwości zdrowotne cyklantery

Cyklantera ma niesamowite właściwości prozdrowotne. Zostały oczywiście udowodnione naukowo. Są one zasługą związków, które są obecne w roślinie. Szczególnie mowa o flawonoidach, które wykazują przeciwutleniające działanie. Nie sposób nie wspomnieć o aminokwasach, saponinie i składnikach mineralnych. Oczywiście bardzo ważne są witaminy.

Zostało udowodnione, że cyklantera znacznie obniża cholesterol u kobiet, które są już po menopauzie. Na dodatek powoduje wzrost HDL (korzystnego dla zdrowia cholesterolu), a jednocześnie spadek tego, który określany jest jako „zły”, a więc LDL.

Cyklantera wspomaga przemianę materii, działa moczopędnie, obniża wysokie ciśnienie krwi, a także poprawia kontrolę glukozy.

Gdy będziemy stosować cyklanterę, to możemy liczyć na pomoc w leczeniu, a także profilaktyce miażdżycy, cukrzycy, chorób serca, nadciśnienia, a także hipercholesterolemii. Tradycyjnie roślina ta używana była w zapalnych stanach, a do tego jako przeciwbólowy środek. Nierzadko także używana była przy nieżytach górnych dróg oddechowych.

Spożywa się przede wszystkim owoce tejże rośliny. Pewne lecznicze właściwości również mają nasiona tej właśnie rośliny. Należy być ostrożnym, ponieważ mogą zawierać pewne dosyć trujące związki.

Czy cyklantera działa na odchudzanie?

Jednym z zastosowań częstych cyklantery jest tak naprawdę chęć obniżenia swojej wagi. Należy zaznaczyć, że brakuje danych dotyczących tego, czy cyklantera wspomaga skutecznie odchudzanie. Wydaje się jednak bardzo wartościowym dietetycznym środkiem. Co po niektóre źródła podają, że wspomaga ona przemianę materii, obniża poziom glukozy we krwi, wspomaga trawienie tłuszczów, a również obniża poziom złego cholesterolu.

Cyklantera stosowana może być w sposób wspomagający podczas odchudzania, ale działa głównie na nasze zdrowie i zapobiega licznym bardzo poważnym chorobom układu krążenia.

Uprawa cyklantery

Jak wygląda uprawa cyklantery w naszym klimacie? Tak naprawdę może być trudno. Warto zaznaczyć, że trzeba jej zapewnić właściwe warunki, a także chronić ją przed wszelkimi temperaturami skrajnymi. Musimy mieć na względzie, że jest bardzo wrażliwa na chłód, a także na przymrozki. Mniej więcej miesiąc przed przeniesieniem do gruntu, należy wysiać nasiona do doniczek. Powinniśmy ją wsadzić do ziemi, która jest właściwie ogrzana, a także zasilana kompostem i obornikiem.

Aby roślina się dobrze rozwijała, to musimy jej zachować odstęp około jednego metra pomiędzy poszczególnymi sadzonkami. Cyklantera lubi słoneczne stanowiska, a także półcieniste. Powinno to być także miejsce osłonięte od wiatru i ciepłe. Jeśli tylko będzie rosła w cieniu, to wyda znacznie mniej owoców. Mogą być także znacznie gorszej jakości. Roślina się bardzo szybko rozrasta. Warto zainwestować we właściwe podpory.

Omawiając uprawę cyklantery, nie sposób nie wspomnieć o ryzyku związanym z jej uprawą. Tak naprawdę cyklantera w porównaniu do innych roślin dyniowatych dosyć dobrze sobie radzi z chorobami, ale także ze szkodnikami. Już na samym etapie siewu pojawić się mogą pewne problemy z samą zgorzelą siewek. Warto wysiewać rośliny w naprawdę dobrej glebie. Warto skorzystać z niechemicznych i jednocześnie domowych sposobów. Możemy skusić się na podlewanie wyciągiem z czosnku, wyciągiem z grejpfruta, a nawet można użyć popiołu drzewnego.

Z czasem niestety pojawić się może mączniak rzekomy czy też mączniak prawdziwy. Bardzo ciekawe jest to, że w obserwacjach DIONP zauważono, iż roślina ta jest znacznie mniej podatna na mączniaka w porównaniu do ogórka, którego uprawialiśmy w pobliżu. Niestety nie jest odporna, ale zdecydowanie wolnej patogen opanowuje ją. Może się też pojawić szara pleśń lub alternarioza. A jak ze szkodnikami? Które mogą się pojawić? Mogą to być przędziorki, mszyce, a także wciornastki. Pojawiają się niekiedy także ślimaki i zmieniki. Na bieżąco należy obserwować kondycję swoich roślin. Dzięki temu na bieżąco zauważy się pewne nieprawidłowości.

cyklantera

Wzrost cyklantery

Cyklantera bardzo szybko rośnie. Tak naprawdę już po czterdziestu pięciu dniach możemy zbierać pierwsze owoce. W krótkim czasie tworzy ona bardzo gęstą ścianę zielonych liści, a pędami oplata wszelkie okoliczne obiekty. Nadaje się do hodowania jako pnąca roślina na murkach, płotach, altankach czy też pergolach.

W jaki sposób wykorzystać cyklanterę w kuchni?

Oczywiście cyklantera jak najbardziej jest rośliną jadalną. Ma ona bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Poniżej znajdują się wszelkie sposoby jej wykorzystania w kuchni.

Numerem jeden są oczywiście sałatki. Cyklantera jest w nich bardzo często używana. Jej smak jest bardzo delikatny. Konsystencja z kolei jest bardzo chrupiąca. Pasuje wręcz idealnie do przeróżnych sałatek.

Cyklantera jest także często marynowana. Nadaje się idealnie również z tych samych powodów, które były podawane przy sałatkach. Cyklanterę można marynować w ziołach lub occie.

Świetnie sprawdza się przy smażeniu. Cyklanterę smażyć można na suchej patelni, czy też na oleju. Dzięki bardzo chrupiącej konsystencji nadaje się wręcz idealnie jako dodatek do głównych dań lub na przekąskę.

Gotowana cyklantera także jest popularna. Nadaje się zarówno do gotowania w wodzie, jak i na parze. Jest to świetny sposób na zachowanie odżywczych wartości tejże rośliny.

A czy można zrobić zupę z cyklantery? Jak najbardziej tak. Nie jest to zbyt popularna zupa w jadłospisie, ale coraz więcej osób się do niej przekonuje. Można zrobić zupę tradycyjną, ale można także pokusić się o zupę bardziej kremową.

Mniej popularne jest zrobienie z cyklantery naleśniki, a także placki ziemniaczane. Jak widać na załączonym obrazku, cyklanderę w kuchni można wykorzystać na różne sposoby. Każda osoba zainteresowana znajdzie ciekawy dla siebie sposób. Tego można być pewnym.

Podsumowanie

Cyklantera jest łatwo dostępna. Pomimo tego przez wiele osób jest nie do końca znana. Myślę, że powyżej zostało wszystko tak przedstawione, że bardziej nie będzie trzeba dalej nakłaniać do spróbowania tego warzywa i przekonania się na własnej skórze o jego zdrowotnych właściwościach.

Przede wszystkim warto wspomnieć, że jest to idealne warzywo dla osób, które chcą poprawić swój stan zdrowia i pokusić się o użycie naturalnych metod. Jedynym skutkiem ubocznym, z którym będziemy się musieli zmierzyć, jest utrata zbędnych kilogramów. Trzeba przyznać, że takie skutki to akurat każdy zrozumie i chętnie z nimi się zmierzy, ponieważ dla większości są pozytywne.

Warto także nadmienić, że nie stanowi trudności wykorzystanie cyklantery w kuchni. Nawet osoby, które w kuchni raczej słabo się odnajdują i nie lubią spędzać zbyt dużo czasu, sobie bez problemu poradzą.

Czy cyklantera jest łatwo dostępna? Jak najbardziej tak. Pomimo skomplikowanej nazwy bez problemu kupimy to warzywo w wielu miejscach. Tak naprawdę nie trzeba się specjalnie wysilać. Należy również wspomnieć, że cyklantera jest także dostępna w formie sproszkowanej. Dla niektórych osób użycie takowej formy wydaje się po prostu znacznie wygodniejsze. W dzisiejszych czasach sporo osób żyje w sporym pędzie, a więc wygoda w tym wszystkim i praktyczność jest bardzo ważna. Jesteśmy w stanie to w pełni zrozumieć. Wymyślanie przez producentów różnych form produktów jest jak najbardziej na plus. Klienci lubią mieć wybór.

Chcąc zmienić swój tryb życia i odżywianie się na lepsze, warto zacząć właśnie od drobnych kroków i wprowadzenia cyklantery do swojego codziennego jadłospisu. Na pewno wyjdzie nam to na dobre. Póki się nie spróbuje, to się o niczym nie przekonamy i nie doznamy efektów. Jak najbardziej warto. Będzie to jedna z lepszych naszych decyzji. Cyklanterę pokochamy od pierwszego zasmakowania.

Leave a Comment